Gratulacje dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych

Pod hasłem Filologia – od/nowa odbywał się od 12 do 14 lipca 2023 na Uniwersytecie Jagiellońskim VIII Światowy Kongres Polonistów, który przyciągnął do Krakowa badaczy języka, literatury i kultury polskiej z kraju i zagranicy. Bogaty program kongresu współorganizowanego przez Wydział Polonistyki UJ i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych obejmował wykłady mistrzowskie, panele dyskusyjne a także wydarzenia towarzyszące, w tym przyznanie medalu „Merentibus” pracującemu w Brazylii profesorowi Henrykowi Siewierskiemu oraz wręczenie dwóch Nagród im. Jana Kochanowskiego za najlepsze monografie poświęcone kulturze polskiej, opublikowane przez badaczy pracujących za granicą. Laureatów wskazało jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ryszarda Nycza. Są nimi:  Kris Van Heuckelom z Uniwersytetu w Leuven  oraz Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge.

Podczas kongresu wybrano nowe władze Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych. Prezesem MSSP został dr hab. prof. UJ Tomasz Bilczewski – dotychczas sekretarz i skarbnik Stowarzyszenia; funkcję sekretarza objęła dr Katarzyna Deja.

W uznaniu zasług dotychczasowej Przewodniczącej MSSP, prof. dr hab. Magdaleny Popiel, zgromadzenie wyborcze nadało jej tytuł Honorowego Prezesa Stowarzyszenia.

Organizatorom Kongresu, Laureatom i Władzom MSSP składamy serdeczne gratulacje.

Więcej o kongresie na stronie UJ: